Doç. Dr. Ebru Güzel

İletişim Antropoloğu
Doç. Dr. Ebru Güzel

Ebru Güzel, Fenerbahçe Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesidir. Marmara Üniversitesinde iletişim alanında yüksek lisansın ardından, Yeditepe Üniversitesinde Antropoloji alanında doktora yapmıştır.

2002 Best Model Türkiye seçildi. 2003 yılında Malezya’da düzenlenen Miss Tourism Intercontinantal yarışmasında ikincilik derecesi kazandı. 20 yıllık süper model geçmişine 2006 yılında lisansüstü eğitimi de katan Güzel, ışıltılı dünyaya özenen gençlere örnek olacak özgeçmişiyle 2023 yılında profesör olmayı bekliyor. Eşikteki Çocuk kitabı ile Oğuz Tansel Çocuk Yazını Bilimsel Araştırma Ödülü, Yeni Öncüler kitablı ile de Demirkent Vakfı tarafından Sosyal Farkındalık Oluşturulması Katkı Yazılı Medya ödülünü aldı.

♦ Ne Çocuk Ne Ergen: Tween

Konuşma hakkında

8-13 yaş arası “tween” adıyla kategorileştirilen çocukların sosyal medyadaki varlıklarını hiç sorguladınız mı? Çocuk-yetişkin görünümleriyle özellikle kız çocuklarının yetişkinleştirilmiş, cinsiyetleştirilmiş ve metalaştırılmış paylaşımları Instagram’da milyonları buluyor. Çocukluğun yok oluşuna işaret eden tween; ne çocuk ne ergen “eşikteki çocuk”tur.


Güzellik Zorbalığı

Konuşma hakkında

Doç. Dr. Ebru Güzel bu seminerde kadınların genel “güzellik” kavramı üzerinden maruz kaldıkları dayatmalara odaklanıyor.
Janus / Güzelliğin “Çirkin” Yüzü ile günden güne sosyal medya aracılığıyla yeniden şekillenen “güzellik” algısını masaya yatırıyor.
Başta Instagram olmak üzere, sosyal mecralarda maruz kalınan bombardımanlardan birisi sürekli değişen ideal güzellik anlayışı.
Öyle ki, sponsorlu fitness videoları bile sanki olması gereken vücut şeklini gözümüze sokuyor. Kalkık burunlar, ince beller, şekilli dudaklar… liste uzayıp gidiyor. Diğer taraftan “güzellik” meselesi tarih boyunca başta kadınlar olmak üzere insanların karşısına bir dert olarak çıkıyor.


♦ Doğa Dostu Gıda ve Ekolojik Bilinç

Konuşma hakkında

Yerel tohum, köylü tarımı, doğa dostu ve sağlıklı gıda ile üretime en çok ihtiyacımızın olduğu günler içersindeyiz. Ancak köylüler destek bulamadığı için üretime geçemiyor. Şehirli de sağlıklı gıdaya ulaşmıyor. Evet belki tarıma teşvik/yönelim artıyor ama yeterli değil. Peki gıda krizinin arefesinde bizler ne yapmalıyız? Kendimizi, ilişkilerimizi, iklimimizi ve toprağımızı nasıl iyileştirebiliriz?

Tam da bu noktada Amerika’da 90’ların sonunda başlatılan toprağa dönüş hareketini bilmek önemli. Kentte kazandığı kültürel ve ekonomik sermayesini köye aktaran “yeni öncü”ler köy ile kent arasında üretici köprü olabilecek mi? Türkiye’deki Yeni Öncüler ve kurduğu modelleri tanıyor muyuz? Ekolojik ve ekonomi krizlere bir çözüm önerisi olabilirler mi? Japonya’da olduğu gibi şehirlede tüketici kooperatifleri kurarak çiftçileri agrorkolojik üretime teşviklendirilebilecekler mi? Ya da Anadolu Meralarındaki bütüncül yöntemler ve yağmur suyu hasadı gibi modeller ile çıkış yolu bulunabilir mi? 2030 yılı neyi hedefliyor ve hangi projeksiyon sunuyor? Dayanışmacı, paylaşımcı ve bütünlükçü bir yaklaşımla ortam yaşam kültürüne yeni köylülük olgusu ile dönmeyi becerebilirsek “sağ kalma (survival)” şansımız olur mı?

İşte tüm bu soruların cevabını bulmak, sağlıklı gıda ağına ulaşmak ve “ekolojik bilinç” kazanmak isteyenleri seminerimize bekliyoruz.


 

♦ Onarıcı Reçeteler ve Yeni Bir Yaşam

Konuşma hakkında

Batan bir gemide değil, artık filikalardayız. Suyumuzu, iklimimizi ve toprağımızı kirlettik, tükettik. Konfor alanlarımıza yapışıp kalsak da nafile; çünkü refahı oluşturan şartlar artık geçerli değil. Her yeni gün “kırmızı alarm” tehdidi taşırken, her yeni yılın bir öncekini aratacağı konuşuluyor. Artık “sağ kalma (survival)” zamanı!

Peki ama ne yiyeceğiz, nerede yaşayacağız, toprağımızı, doğamızı, iklimimizi ya da kendimizi nasıl iyileştireceğiz? Bir grup öncü toplumu/topluluğu için çalışanları aydınlığa çıkaracak bu ara dönemin, emeğin, dönüşümün ve iyileşmenin adını koydu bile: “Onarım Çağı!”

Sözün özü suyumuzu, iklimimizi, toprağımızı ve kendimizi iyileştirmek mümkün. Onarıcı reçete, kılavuz ve yaşam arayışında olan herkesi seminerimize bekliyoruz.

Eşikteki Çocuk (Kırmızı Kedi Yayınları)

Yeni Öncüler: Toprağa Dönüş Hareketi ve Sağkalım (Alfa Yayınları) 

Janus: Güzelliğin Çirkin Yüzü (Kırmızı Kedi Yayınları)

Basın Odası

Bu bölümden dilediğiniz yüksek çözünürlüklü medya dosyasını indirebilirsiniz.