Esra Baykal

Stratejist ve Marka Danışmanı

İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı mezunudur. Marmara Üniversitesi’nde MBA yüksek lisansı yapmıştır. Bir stratejist olarak kariyerine, Leo Burnett’te başlamış, McCANN Erickson, Movida Plus MAP, Art Grup Türkiye, Arnavutluk, Azerbaycan ofislerinde stratejik planlama direktörü olarak devam etmiştir. 2010 yılında THE Reklam ajansının kurucularından olmuştur.

Perakendeden gıdaya, otomotivden bankacılık sektörüne kadar pek alanda stratejik iletişim danışmanlığı yapmış ve dünyada pek çok ödüle layık görülmüştür. İngiltere’nin en prestijli kurumsal sosyal sorumluluk ödüllerinden Green Apple’ı, CSR Europe’da Birincilik ödülünü, Peer Awards’da yine büyük ödülü destek verdiği ajanslara ve markalara kazandırmıştır. 2017 yılında Türkiye’nin 2. markalı dersi olan “Game Kudra İletişim Oyunları” programını, Altınbaş Üniversitesi, Pazarlama ve Marka Yüksek Lisans Programı’na kazandırmış ve 2 yıl boyunca öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Anne, çocuk markaları konusunda uzman bir stratejist olan Esra Baykal, 2019 yılında Türkiye’deki farklı anne profillerini keşfeden ve bu annelere ulaşmak isteyen farklı sektör markalarına bir başucu kitabı niteliğinde olan “Anneleri Anlayan Marka Olmak” kitabını yazmıştır. Endüstri Radyo’da her Perşembe yayınlanan “Zamana Kafa Tutanlar” programının sunucusu ve yapımcısıdır. Reklam Yaratıcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Marka Konseyi üyesidir.

Halen Think Aloud Strategic Consultancy & Research şirketinde, stratejik planlama, iletişim stratejileri, araştırma metodolojileri, kurumsal sosyal sorumluluk modelleri, dijital pazarlama stratejileri ve tüketici içgörürleri konularında eğitim, moderasyon ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

♦ Sürdürülebilir Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Eğitim süresi: 3 saat

Eğitim hakkında

Anlamlı ve değer yaratan bir marka olmanın önem kazandığı günümüzde, kurumsal sosyal sorumluluğu bir itibar ve Pazar büyütme imkanına dönüştürmenin yolları paylaşılacaktır.

Hedef

Bu programın amacı katılımcıların kurumsal sosyal sorumluluğun ne olduğunu, nasıl bir proje hazırlanması gerektiğini anlamaları, dünyadaki KSS trendlerine hakim olmaları ve Simulasyon çalışması (Takım proje çalışması) ile markalarına uygun bir projeyi hayata geçirmelerini kapsamaktadır.♦ Tam Markalaşacağım Bir Gülme Geliyor (Esra Baykal & Ali Yeteroğlu)

Eğitim süresi: 4 gün x 6 saat

Eğitim hakkında

Agresif rekabet içerisinde tüketici nabzını doğru tutan marka olmadığınız sürece, kalenizi rakiplerinize kaptırmanız çok kolay. Bu eğitimde, farklı araştırma teknikleri ile tüketiciyi doğru okumayı ve markanızı bu veriler ışığında tek seferde doğru konumlandırmayı öğreneceksiniz.

Hedef

Geleceği bugünden öngörenler, yarının zorlu şartlarında da ayakta kalır. Kurum çalışanlarınızı bugünden yarının pazarlama savaş alanında güçlü birer ordu olmalarını için özel tekniklerle donatıyoruz.♦ Özgünlük vs. Farklılık (Esra Baykal & Ali Yeteroğlu)

Eğitim süresi: 6 saat

Eğitim hakkında 

Tüketicilerin, özgünlük ve değişim beklentisi içerisinde olduğu pazarlama dünyasında farklı vakalar üzerinden özgünlük ve farklılık kavramlarının değerlendirilmesi ve özel çalışmalarla katılımcılara deneyim sunulmasıdır.

Hedef

Bu programın amacı, katılımcılara ilham veren, yüzü eskimeyen, güncel kalan marka atılımları yaparak, tüketicilerini marka inananları yapmanın yöntemlerini aktarmaktır. Bu eğitimde katılımcılar sadece teorik bilgi değil, sektör profesyonelleri ile bir araya gelerek, ilham veren marka hikayelerinden de beslenme imkanı bulacaktır.♦ İl DNA’sını anlamak (Esra Baykal & Ali Yeteroğlu)

Eğitim süresi: 6 saat

Eğitim Hakkında

Global dünyada glokal olmak çok önemli. Girilen pazarların kültürel kodlarını anlamak ve aksiyonları ona göre planlamak çok önemli. Glokal olduğunuzda kaçırabileceğiniz bir detay ise her ülke coğrafyasında da ayrı kültür unsurları olabileceğidir. Bu noktada bölgesel, hatta her bir ilin önem verdiği hayatına dahil ettiği ve kaçırılmaması gereken farklı kodlar vardır…

Hedef

İl bazlı etnografik araştırmalarla, kültürel, sosyal, yaşam biçimi farklılıklarının analizi ile markaların hangi ilde, nasıl konumlandırılması, hangi ürün gamı ile ilerlemesi, hangi mesajları ön planda tutması gerekir konularına değiniyor ve ipuçlarını ve pazarlama mesajları ve daha lokal başarı için gerekenleri paylaşmak.♦ Hikayesi Olan Markalar (Esra Baykal & Ali Yeteroğlu)

Eğitim süresi: 2 gün x 6 saat

Eğitim Hakkında

«Tüketiciler sadece ürün satın almaz, hikâyeler, deneyimler, yaşamlarını zenginleştirecek fikirler satın alırlar.»

Marka ve ürünlerin etkin anlatımı, kanal, müşteri, marka üçgenini doğru belirlemek ve bunu doğru şekilde aktarmak demektir.

Hedef

Bu programın amacı katılımcıları tüketicilerin yaşamlarına ilham veren, sürdürülebilir hikâyeler yaratmak, yaşamları ile özdeşleştirecekleri deneyimleri yaşatmak, yüzü eskimeyen, güncel kalan atılımlar yapmak her daim tüketici ile birebir teması kaybetmeyen marka temsilcileri yapmak.


Basın Odası

Bu bölümden dilediğiniz yüksek çözünürlüklü medya dosyasını indirebilirsiniz.